FANDOM


Dipper Pines
Dipper Pines ID.png
Pełne Nazwisko: Pines
Wiek: 12, 13 lat (w ostatnim odcinku) [1]
Rodzina: Wujek Stanek (Wujek)

Mabel Pines (Siostra bliźniaczka)
Pan i Pani Pines (Rodzice) Wujek Ford (Wujek)

Dom: Wodogrzmoty Małe, Oregon (przez wakacje)

Piedmont, Kalifornia[2]

Zajęcia: Odkrywanie Wodogrzmotów Małych, rozwiązywanie zagadek
Przyjaciele: Wujek Stanek, Mabel Pines, Soos, Wendy, Naboki, Cuksa Chiu, Gruba, Tyrone, Stanford Pines
Wrogowie: Gideon Gleeful (dawniej), Robbie, Pacyfika Północna, Rumble Grzmocisław, Figury woskowe, Dippy Fresh
Lubi: Tajemnice, BABBA, Wendy, Fight Fighters
Głosu użyczył/a: Paweł Ciołkosz (polski)

Jason Ritter (angielski)

Mason "Dipper" Pines — urodzony 31 sierpnia 1999 roku [3] [4] młodszy o 5 minut[5] bliźniak Mabel. Przyjechał do miasta Wodogrzmoty Małe (ang. Gravity Falls) w Oregonie razem ze swoją siostrą na wakacje. Cechuje się przede wszystkim ciekawością, inteligencją oraz wiedzą. Skrycie podkochuje się w Wendy. Jest postacią pierwszoplanową.

Historia

S1e05 Zdjęcie owieczko - Dipperowe.png

Mały Dipper w przebraniu owieczki

Wczesne życie

Od najmłodszych lat, Dipper przebierany jest za owieczkę, przez swoich rodziców. Jego ulubione święto to Halloween, z którego jego ulubionym zajęciem jest "cukierkowanie" z Mabel.

Przyjazd do Wodogrzmotów Małych

Opening - przyjazd bliźniaków.png

Przyjazd do Wodogrzmotów Małych.

W czerwcu, Dipper i jego starsza bliźniaczka Mabel zostali wysłani na wakacje z Piedmontu w Kalifornii do małego miasteczka Wodogrzmoty Małe w stanie Oregon, żeby zostać z ich wujkiem, Stankiem, który prowadzi dziwne muzeum - Grotę Tajemnic w domu. Od początku gdy przebywa w mieście ma wrażenie że ktoś go obserwuje, lecz jego wujek uznaje to za paranoję. Pewnego dnia z rozkazu wuja poszedł do lasu by rozwiesić drogowskazy. Podczas przybijania gwoździa znalazł tajemniczy panel sterujący. Przypadkowo aktywując znajduje w skrydce obok. tajemniczy Dziennik 3.
S1E01 Tajemniczy dziennik znaleziony.png

Znalezienie Dziennika 3

Informuje Mabel o znalezisku i o treściach w nim zawartych, mimo tego, że w książce napisane było, żeby nikomu nie ufać. Dziewczyna i tak za bardzo go nie słuchała, ponieważ wcześniej poznała nastolatka imieniem Norman, z którym idzie na randkę. Przedstawiła go rodzinie. Gdy wyszli "trzymać się za rączki i takie tam", Dipper zauważył coś dziwnego w Normanie. Sprawdził w dzienniku i okazało się, że wszystko wskazuje na zombie. Po krótkiej rozmowie z Soos'em, zaczął zbierać dowody. Gdy już nagrał potrzebne rzeczy, popędził do siostry pokazać jej to, ale ona mu nie uwierzyła. Poszedł do Stana po pomoc, jednak ten był zajęty. Zgłosił się więc do Wendy, żeby pożyczyła mu wózek golfowy. Zgodziła się. Przy pomocy Soos'a przygotował się, po czym pojechał ratować Mabel, która okazała się porwana przez grupę krasnoludów. Przeciął liny, którymi była związana i odjechał. Krasnoludy by odzyskać swoją "królową" zamieniły się w wielkiego gnoma i zaczęli ich gonić. Po morderczym krew w żyłach pościgu dojechali do Groty Tajemnic. Gdy bliźniaki były już w potrzasku Mabel znalazła pomysł jak ich pokonać. Dzięki drobnej pomocy odkurzacza do liści udało im się pokonać krasnoludy. Mabel przeprosiła Dippera. Weszli do domu. Dzięki temu że Stanek miał dobry dzień pozwolił bliźniakom wybrać coś ze slepu. Dipper wybrał nową czapkę a Mabel niewiedzieć czemu wybrała harpun. Wieczorem, gdy szli spać zaczął pisać w dzienniku: "Księga ostrzega, że nikomu w Gravity Falls nie można ufać. Ale, kiedy przyjdzie ci walczyć z setką krasnoludów, zdajesz sobie sprawę że warto czasem liczyć nie tylko na siebie"

Przygody

Sezon 1

S1E02 Wyspa.png

Ucieczka z wyspy razem z Soos'em i Mabel.

W "The Legend of the Gobblewonker" Dipper idzie na ryby z rodziną z okazji dnia dziadka (nieprawdziwego - dzień ten jest w styczniu). Gdy słyszy, że w jeziorze podobno pływa straszny Gobblewonker, wraz z Mabel bardzo chce go złapać, zwłaszcza, że do wygrania jest 500 dolarów, porzucając Stana samego na łódce. Dołącza się do nich Soos - płynęli jego łodzią. Dipper bierze 17 jednorazowych aparatów. W końcu okazuje się, że potwór jest mechaniczny. Dipper i Mabel wracają do wujka, żeby łowić z nim ryby.

W odcinku "Headhunters" wraz z Mabel prowadzi dochodzenie w sprawie zdekapitowania woskowego wuja Stana. Spisuje wszystkich podejrzanych i wychodzi na to, że Toby Nieustępliwy dopuścił się tego

Sherl&Dip.jpg

Pojedynek z Sherlockiem

przestępstwa; dziennikarz ma jednak alibi. Wkrótce okazuje się, że mordercą był woskowy Sherlock Holmes, który - wraz z innymi woskowiakami - chciał się zemścić na wuju za niegodne traktowanie. Ściął jednak nie tego co trzeba, i teraz wraz ze swą armią chce zgładzić bliźniaków. Dipperowi i Mabel jednak udaje się pokonać woskowiaków za pomocą ognia, a głowa wuja Stana się odnajduje.


"The Hand That Rocks the Mabel" idzie wraz z siostrą na pokaz "niezwykłego dziecka" - Gideona, który okazuje się być zwykłym oszustem. Problem w tym, że chłopak zakochuje się w Mabel i cały czas zapraszą ją na randki, a dziewczyna (nieodwzajemniając uczucia) nie wie, jak mu powiedzieć, że chce być tylko
THTRtM.jpg

Starcie z Gideonem

przyjaciółmi. Dipper postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i "zrywa" z Gideonem. Chłopak udaje, że nic się nie stało; jest jednak wściekły i wykorzystuje lokalnego dziennikarza do zwabienia Dippera w swoją pułapkę. Chce skończyć z nim raz na zawsze. Jednak w porę pojawia się Mabel i ratuje brata oraz niszczy Zielonka - źródło tajemniczej mocy oraz całej magii Gideona. Bliźniaki wracają do domu, a chłopak planuje swą zemstę na rodzinie Pinesów.


W "The Inconveniencing" wraz z siostrą, Wendy oraz paczką dziewczyny włamuje się do Nawiedzonego Całodobowego, gdzie zyskuje ksywkę "Doktor po dachu i otwieram", gdy udaje mu się wejść przed dach do sklepu i otworzyć drzwi. Następnie bawi się ze wszystkimi i korzysta z uroków tego miejsca. Sprawy jednak się komplikują, gdy pojawiają się duchy Pa i Ma - byli właściciele sklepu. Chcą sie zemścić na nastolatkach za to,
The Inconveniencig.jpg

W Nawiedzonym Całodobowym

że niegdyś tacy jak oni doprowadzili ich do zawału i więżą wszystkich w różnych miejscach. Wendy udaje się skryć w szafce, a Dipper zdobywa się na heroiczny czyn - przyznaje się duchom, że nie jest nastolatkiem. Ci zmuszają go do udowodnienia; chłopak tańczy więc "Owieczkowy Walc" i tym samym przekonuje duchy. Pa i Ma uwalniają nastolatków oraz znikają, a bohaterowie wracają do domu.


W "Dipper vs. Manliness" uderza w tester męskości w pobliskiej knajpie, aby wygrać nasleśniki, lecz okazuje się, że jest "Kizią-Mizią", co bardzo go denerwuje. Mając dość drwin wuja i siostry, ucieka do lasu, gdzie próbuje podnieść sztangę (którą okazuje się być zwykły patyk). Spotyka tam Męskotura i zwierza mu się ze swoich problemów. Ten postanawia, że zabierze go do Jaskini Męskoturów, gdzie jej mieszkańcy zadecydują
S1e06Męskinie.png

W Męskini

o jego losie. Tak też się i stało. Gdy już tam przybyli, Męskotury nie chciały "nauczyć Dippera męskości", więc chłopak wziął ich pod włos i zmieniły zdanie. Postanowiły go wyszkolić. Przeszedł przez 49 strasznych prób i stała przed nim ostatnia - zabicie Multimiśka. Z łatwością dostał się do jego jaskini i rzucił się mu na szyję; ten jednak chciał, aby spełnił jego ostatnie życzenie - chcial zginąć przy dźwiękach swojej ulubionej piosenki "Disco Girl". Dipper był w szoku. Okazało się, że lubi tę samą piosenkę, co niedźwiedź, więc zostawił go przy życiu i ogłosił Męskoturom, że ich wróg to równy gość, i że nie ma zamiaru go zabijać. Te go wyśmiały, więc chłopak wrócił do knajpy. Mabel zauważyła, że ma pierwszy włos na klacie (po czym go wyrwała), a wuj go pocieszał mówiąc, że jeśli ma coś po nim, to na jednym się nie skończy.


W "Double Dipper", wujek Stan każe jemu oraz Mabel skserować ulotki o imprezie, którą urządza. Bliźniaki cieszą się na wyprawę do Kserolandu; wuj jednak nie zamierza tam iść i każe im użyć jego ksera. Dipper uruchamia je, lecz przypadkiem kładzie tam rękę. Wychodzi ona z ksera, ale okazuje się być... żywa. Później Stanek rozdziela zajęcia, jakie każdy ma pelnić w czasie imprezy. Dipper chce sprzedawać bilety z Wendy (widzi w tym szansę na poderwanie jej). Dziewczyna jednak ucieka na imprezę, zostawiając tam Dippera samego. Chłopak postanawia, że użyje magicznego ksera wuja, aby zrobić własną kopię, która zajęłaby się sprzedażą wejściówek. Jednak aby zrealizować swój skomplikowany plan potrzebuje więcej klonów; w końcu
Dipper i Tyrone.jpg

Dipper i Tyrone

kopiuje się po raz dziesiąty i wdrąża plan w życie. Gdy już idzie korytarzem, spotyka tam Wendy. Wdaje się z nią w krótką, luźną rozmowę, co opóźnia działanie planu. Klony są wściekłe. Rzucają się na chłopaka i więżą go w szafie; on jednak się wydostaje. Wystrzelając konfetti uruchamia zraszacze, co sprawiło, że klony się rozpłynęły. Nie unicestwił jednak wszystkich; pozostał jeszcze Tyrone. Już miało dojść do kolejnej bójki, gdy do Chaty wszedł Robbie i wyraźnie flirtował z nastolatką. Dipper i Tyrone wyszli na dach, gdzie wypili gazowane picie. Okazało się to zabójcze dla Tyrona; rozpłynął się. Zdążył jeszcze powiedzieć chłopakowi, aby "nie zachowywał się przy tej Wendy jak cielę". Dipper zszedł z dachu, podarł plan i poszedł na imprezę.


W "Irrational Treasure", gdy Pacyfika publicznie ośmiesza jego siostrę na otwarciu "Dnia Pioniera", znajduje informację w dzienniku, że Nataniel Północny (praprapradziadek blondynki) nie był założycielem Wodogrzmotów Małych. Dołączona była do tego kartka z tajemniczym rysunkiem. Wraz z Mabel próbował rozszyfrować, co może przedstawiać ten rysunek; nie jednak nie przechodziło mu do głowy. Gdy poszli do biblioteki, znalazł informację, że trójkąt to symbol ognia, i już chciał położyć kartkę nad ogień, gdy Mabel zrobiła kapelusz z papieru i powstała mapa. Zaprowadziła ich ona do muzeum, a konkretnie pod tajemnicze "dzieło sztuki". W czasie, kiedy chłopak przyglądał się mu, Mabel położyła się na ławce do góry nogami i zauważyła, że ten obraz, to tak naprawdę wizerunek pomnika anioła, który znajduje się na cmentarzu. Udali się więc tam i Dipper badał teren, a Mabel się wygłupiała. Jednak to drugie okazało się bardziej przydatne; gdy dziewczyna udawała, że pomnik grzebie jej w nosie, otworzyło się przejście do podziemia. Weszli tam i Dipper ostrzegł siostrę, żeby uważała na pułapki. Mniej więcej sekundę później zaatakowały ich strzały zwiotczające mięśnie, lecz udało im się ich uniknąć. Następnie wpadli do tajemniczego pomieszczenia pełnego starych rzeczy oraz tajnych informacji. Znaleźli tam dokument, który potwierdził przypuszczenia Dippera; mało tego. Okazało się, że Nataniel Północny był "lokalnym świrem, który lata z łopatą", a
Z prezydentem.jpg

Z prezydentem

prawdziwym założycielem Wodogrzmotów był Sir Quentin Trembley III Wielmożny. Gdy kończyli czytać, pojawili się policjanci, którzy pokazali im film, któy się tyczył Trembleya. Mianowicie jego rządy były tak wstydliwe, że szybko je zatuszowano i jego miejsce w historii zajął pan Północny. Następnie dodali, że nie odnaleziono jego ciała... aż do dzisiaj. Pokazali im ciało prezydenta, który zahibernował się w karmelu i oznajmili im, że będą musieli wysłać ich do Waszyngtonu, gdyż poznali tajemnicę rządową i nie wolno im tu przebywać. Uwięzili ich w drewnianej skrzyni, w pociągu, wraz z Quentinem. Dziewczyna zaczęła się obwiniać, że to przez nią wszystko, bo zostawiła papierki po cukierkach, gdy ugryzła kawałek karmelu i bryła rozpadła się, uwalinając Trembleya. Przeprowadzili z nim krótką rozmowę i uzgodnili, że jeśli chcą się wydostać, to muszą "zrodzić w głowie najgłupszy z głupich planów". Mabel i prezydent postanowili, że przecisną się przez dziurkę w skrzyni. Dipper uważał, że to bez sensu, lecz nagle przyleciał dzięcioł, zastukał w dziurę i skrzynia się otworzyła. Szybko uciekli na dach, lecz policjanci ich zauważyli. Chłopak widział, że są bez szans, że i tak nie uda im się uciec. Jednak wpadł na genialny pomysł. Powiedział, że skoro Trembley nie złożył oficjalnej rezegnacji, to nadal jest prezydentem USA. Ten dodał, że mają udawać, że nic się nie wydarzyło i posyła ich na jakieś wakacje. Ci przyjęli propozycję i udali się do miejsca o nazwie "Wodogrzmoty i zjeżdżalnie - wielkie jeziora Michigan". Quentin ofiarował Dipperowi klucz prezydencki. Bliźniaki wróciły do Wodogrzmotów, gdzie Mabel powiedziala Pacyfice, że odkryła wielką tajemnicę, w co blondynka nie uwierzyła. Dipper nie chciał tego tak zostawić i dał dziewczynie dokument zawierający całą prawdę o jej przodku. Następnie Dipper uwolnił wuja zakutego w dyby, a Trembley wskoczył na konia i nikt go wiecej nie widział.

W "The Time Traveler's Pig" zaprasza Wendy do Wesołego Miasteczka, na co dziewczyna się zgadza. Tam nastolatka zauważa stoisko z pluszowym zwierzęciem (pół pandą, pół kaczką), które bardzo jej się podoba. Dipper postanawia go dla niej wygrać, lecz gdy rzuca piłkę, ona odbija się i leci prosto w oko Wendy. Chłopak chce naprawić swój głupi błąd, więc biegnie po coś zimnego. Jednak w połowie drogi wpada na tajemniczego, bezwłosego mężczyznę i rozsypuje lód. Gdy kończy go zbierać jest już za późno - zjawia się Robbie i przykłada dziewczynie do oka lód malinowy, przy okazji zapraszając ją na randkę. Dipper jest przygnębiony całą tą sytuacją. Pociesza go siostra, która w tym czasie wygrała świnię. Chłopak zauważa tajemniczego mężczyznę, z którym spotkał się wcześniej i oskarża go o "zniszczenie swego życia" oraz o szpiegowanie. Blondyn chce się wtopić w tłum, lecz jego urządzenie nie chce działać i opowiada bliźniakom o sobie; mianowicie, że jest z przyszłości i podróżuje w czasie. Dipper chce pożyczyć jego metrówkę, lecz ten absolutnie odmawia. Wtedy bliźniaki proponują mu pobyt w ich wesołym miasteczku. Gdymężczyzna wsiada do kręcących się beczek, Dipper wykorzystuje okazję i kradnie urządzenie, by móc naprawić swój błąd. 

BlendinB.jpg

Strażnicy zabierają Blendina

Ciągle cofa się w czasie wiele razy próbując, lecz za każdym razem trafia w oko Wendy (a Mabel wygrywa Nabokiego). W końcu oblicza, że jego plan może udać się jedynie wtedy, gdy pomoże mu siostra. Dziewczyna się zgadza, Dipper wygrywa pluszaka i Wendy jest szczęśliwa, a Robbie odchodzi rozczarowany. Jest jednak coś, co poszło nie tak - zamiast Mabel, to Pacyfika wygrała Naboki. Dziewczyna biegnie do Dippera i próbuje wyrwać mu metrówkę, co kończy się podróżą w czasie; trafiają m.inn. w czasy pionierów (gdzie Mabel uczy ich przybijać piątkę oraz daje kalkulator), do akcji z różnych odcinków oraz do czasów młodości wuja. Ostatecznie trafiają do "Wychodka Tajemnic", a gdy z niego wychodzą, okazuje się, że są w tej przyszłości, w której Dipper wygrywa pluszaka. Dziewczyna jest zrozpaczona tym faktem, i okazuje się, że może walić głową w słup miesiącami. Chłopak, mając wyrzuty sumienia, cofa się do przeszłości i robi to, co było mu przeznaczone - uderza Wendy piłką w oko. Mabel jest mu za to wdzięczna, bo jednak wygrała prosiaka. Zjawia się Blendin mówiąc, że złamali dużo zasad, lecz chwilę później zabierają go dwaj strażnicy. Dipper nie chce patrzeć, jak Robbie podrywa Wendy, więc Mabel "posyła" Naboki, który zjada jabłko w karmelu i wylewa wrzątek na spodnie nastolatka.


W "Fight Fighters" gra z Wendy na automacie, lecz zabawę przerywa im Robbie, który odtrąca Dippera chcąc zagrać z nastolatką. Następnego dnia nastolatek odwiedza chłopaka i wyzywa go na pojedynek, gdy ten mówi, że nie słucha dziewczyny. Dipper jest przerażony; nigdy w życiu z nikim się nie bił. Poszedł na automaty, a gdy upuścił motetę, znalazł tajemniczy kod. Wstukał go do gry i zabrzmiał głos: wybierz swoją postać. Chłopak wybrał więc Rumbla Grzmocisława, a po chwili wyszedł on z automatu. Dipper go nakarmił i
Dipper kontra Grzmotek.jpg

Dipper kontra Grzmotek

pokazał siostrze. Chciał, aby Rumble go chronił i po prostu nastraszył Robbiego. Przedstawił jemu nastolatka jako "Fightera, który ma maksimum mocy i zabił jego ojca". O trzeciej godzinie poszedł z ochroniarzem pod zegar, gdzie miał się spotkać z Robbim. Gdy nastolatek się pojawił, plany Dippera się pokrzyżowały: Grzmotek chciał zgładzić Robbiego. Gdy już prawie dopiął swego, chłopak przyznał, że nastolatek nie zabił jego ojca, i teraz Rumble chciał pobić Dippera. Gdy Dipperowi została resztka życia, Grzmotek zniknął, gdyż uznał, że już wygrał. Pojawił się Robbie i również chciał pobić Dippera, lecz nie zrobił tego, bo zobaczył, że dwunastolatek się nie boi i nie ucieka. Wtedy przyszła Wendy i zapytała, czy chłopcy się bili, bo nie znosi, gdy faceci się biją. Oni zaprzeczyli i ustalili, że przerzucą się na "zimną wojnę" - tzn., że będą się nienawidzeć, ale po cichu. W "Little Dipper" wypomina Mabel, że jest lepszy od niej w wielu grach, lecz role się odwracają, gdy okazuje się, że jest niższy od siostry o milimetr. Nie mogąc znieść kpin wuja i Mabel szuka w dzienniku informacji, w jaki sposób można się powiększyć i udaje się do lasu, gdzie znajduje magiczny krzyształ. Przymocowuje go do latarki i testuje jego działanie, a następnie powiększa siebie o milimetr. Lecz jego siostra nie daje za wygraną; i tak uważa siebie za dominującą bliźniaczkę. Gdy chłopak mówi jej o latarce, ona chce zobaczyć jak to działa i goni Dippera. W końcu latarka wypada i znajduje ją Gideon, który pomniejsza bliźniaki i więzi je w słoiku. Następnie zabiera je do swojego domu. Wkłada Mabel do opakowania z żelkami, a od chłopaka chce się dowiedzieć więcej o krysztale, lecz ten milczy. Zostawia bliźniaki pod opieką swojego
Mabel nieco wyższa.jpg

Mabel nieco wyższa

nienajinteligentniejszego chomika, gdy sam idzie zjeść lody. Naszym bohaterom udaje się uciec z domu ośmiolatka, po czym udają się na dach, aby odczepić latający znak dolara i wrócić do Chaty przed Gideonem. Muszą zrobić to szybko, gdyż dzieciak chce zmniejszyć ich wuja i przejąć Grotę. Gdy wylądowali na dachu Groty, Mabel odważyła się na heroiczny czyn - wrzuciła swego żelowego misia prosto w czuprynę Gideona. To odwróciło uwagę chłopaka, lecz tylko na chwilę; zorientował się, gdy bliźniaki zaczęły się kłócić o latarkę i znów stał się właścicielem przedmiotu. Wszedł do Chaty i zaczął rozbijać lustra, aby dowiedzieć się, który Stan jest pradziwy, i dopiąłby swego, gdyby bliźniaki nie weszły mu pod pachę i nie zaczęły go łaskotać. Ten zaczął się turlać po podłodze i wuj wyrzucił go na zewnątrz. Następnie Dipper rozbił latarkę, lecz musiał ją ponownie skleić, gdyż Soos również był zmniejszony. W "Summerween", wraz z siostrą cieszy się, że nadchodzi ich ulubione święto - Latoween. Nie wie jednak, jak powiedzieć Mabel, że chce iść na imprezę do Tambry i zaniechać cukierkowania. Udaje, że się przeziębił, lecz plany psuje mu Latoweenowy Cukrzyk, którego obraził i zmusza ich do nazbierania 500 cukierków w jedną noc. Zaczyna więc bawić się z siostrą oraz jej koleżankami, i gdy mają już 499, zauważa Robbiego oraz Wendy. W panice ściąga kostium oraz ukrywa taczkę ze słodyczami za krzakiem. Wdaje się z nastolatkami rozmowę, lecz gdy odchodzą zjawia się Mabel, która jest rozczarowana palnami brata. Jakby tego było mało,
Poprzebierane bliźniaki.jpg

Poprzebierane bliźniaki

okazuje się, że cukierki wpadły do ścieków i zjawia się Cukrzyk. Już zamierza pożreć dzieciaki, gdy zjawia się Soos i przejeżdża potwora. Ten jednak znów się formuje, a grupa przyjaciół chowa się w sklepie. Tam toczą bitwę z potworem, a Cukrzyk pożera Dippera. Lecz role się odwracają; okazuje się, że Soos zaczął wyżerać Latoweenowego potwora od środka i powiedział, że mu smakuje. Potwór ginie i wszyscy wracają do domu. Mabel nadal jest obrażona na Dippera. W domu zastają Wendy, która pyta się chłopaka, dlaczego nie było go na imprezie. Ten przyznaje się do cukierkowania, czym udobruchał siostrę. Wendy mówi, że impreza była kiepska, a Robbie zjadł patyczek od lizaka. W końcu wszyscy siedzą przed telewizorem i jedzą cukierki, które wujek Stan zabrał dwójce dzieci.

W "Boss Mabel" Stan kazał Dipperowi przebrać się w strój wilkołaka i udawać tego potwora, co nie spodobał się chłopakowi. Po tym, jak Mabel została szefem, kostium został zniszczony, a on dostał zadanie, w którym musi złapać prawdziwego potwora i sprowadzić go do Groty Tajemnic. Przynosi Gremloblina, który został uznany przez turystów za atrapę. Dipper zdradził im sekret; gdy popatrzy się prosto w oczy potwora, można dostrzec swoje największe lęki. W ten właśnie sposób wysłał parę do szpitala. Kiedy potwór niszczy Chatę, pomaga ją odbudować i oprowadza turystów w garniturze podobnym do Stana z przepaską na oku. Gdy Stan oznajmił, że nie zarobił ani grosza, chłopak cieszył się i to on przypomniał Mabel o obiecanym tańcu skruchy.

Charakter

Dipper charakter.png
Dipper to definitywny realista. Jest mądrym, bystrym, ciekawym świata i racjonalnie myślącym chłopakiem. Nie potrafi usiedzieć zbyt długo w jednym miejscu i zawsze poszukuje kolejnej zagadki do rozwiązania. Jego skrupulatna dbałość o szczegóły jest przydatna, kiedy rozwiązuje tajemnice, ale czasami jego nadmierna gorliwość sprawia, że staje się mało wiarygodnym dla innych ludzi. Dipper jest bardzo zapobiegliwy - świadczy o tym fakt, że wiedział, że w filmach o poszukiwaniu potworów nikt nie wziął aparatu, by udokumentować stworzenie, albo kamera roztrzaskała się im zanim zrobili zdjęcie potworowi. Dlatego też na swoją misję wziął 17 aparatów, aby zrobić zdjęcie Gobblewonkerowi. Jest bardzo mądry jak na swój wiek. W "Carpet Diem" pokazano, że ma zwyczaj szybkiego klikania w swój długopis, gdy myśli nad czymś. Wydaje się być zirytowany, kiedy ludzie uważają go za słodkiego i uroczego. Pragnie być traktowany na równi z dorosłymi. Gdy Dipper i Mabel (oraz czasami Soos) są na wyprawie, to Dipper jest jej liderem, głównie dlatego, że jest bardzo inteligentny i odważny. Poniekąd jest on obrońcą swojej siostry, kiedy jest w niebezpieczeństwie. Zawsze pragnie jej pomóc i zrobi wszystko, by ją uwolnić. Czasami jest trochę samolubny.

Wygląd

Dipper.png
180px-S1e7 Dipper's Birthmark.png

Jego znamię

Dipper zazwyczaj nosi krótkie, ciemno-szare spodenki, z kolei na stopy wsuwa białe skarpetki z wąskmi czerwonymi paskami, a na nie zakłada swoje czarne buty. Oczy Dippera są podkrążone. Jego włosy są koloru brązowego, zawsze niedbale ułożone. Na nie zakłada niebiesko-białą czapkę z daszkiem ze znaczkiem sosny po środku. Na czole ma znamię w kształcie Wielkiego Wozu, od, którego pochodzi jego ksywka[6], ukrywa je pod grzywką. Jest o milimetr niższy od Mabel. [7] W "Summerween" zostały pokazane jego niektóre kostiumy halloweenowe - czarny kot, sól, zombie i masło orzechowe. 

Relacje

Mabel Pines

S1e07 Dipper i Mabel żartują razem.png

Dipper i Mabel żartują razem

Dipper jest bardzo przywiązany do swojej siostry bliźniaczki i uwielbia spędzać z nią czas, oraz rozwiązywać zagadki Wodogrzmotów Małych. Mimo, że czasami się kłócą, to ostatecznie zawsze dochodzą do porozumienia. Dipper jest lepszy od Mabel niemal we wszystkim i zawsze jej to wypominał, aż do odcinka "Little Dipper". Okazało się wtedy, że jego siostra jest wyższa o milimetr od niego co dało jej prawdziwy powód do szczęścia - w końcu była w czymś lepsza od brata. Mimo, że są różni, często bawią się razem i doskonale spędzają ze sobą czas, na przykład na graniu w podłogowego golfa. Od odcinka "Not What He Seems", gdy Mabel się go nie posłuchała, ich relacje mogły się zmienić na gorsze. Gdy siostra powiedziała bratu że boi się o ich przyszłe relacje on ją zignorował mówiąc że nic takiego nie może się stać.

Wujek Stanek

Stan i Dipper.png

Stan śmieje się z Dippera.

Stanford nie bierze Dippera dosyć poważnie. Często się z niego nabija. Uważa, że Dipper żartuje o wszystkim w Wodogrzmotach Małych. Mimo to, Stanek często mu pomaga, np. w wykryciu ukrytej
S1e19 Przytulas.png
 wiadomości w piosence Robbiego. Gdy Dipper usłyszał, dlaczego jego wujek daje mu takie trudne zadania ("Dreamscaperers") od razu zrozumiał, że go lubi. Stanek mówi też żartobliwie różnymi słowami w stylu "huncwoty", "bękarty" i "śmierdziuchy", jednak to nie oznacza złych relacji, a nawet dobre. Gdy dowiaduje się o prawdziwej tożsamości wujka, traci do niego jakiekolwiek zaufanie. Gdy wuj opowiada mu historię swojego życia, chłopak przeprasza go że nie chciał mu uwierzyć i imponuje mu to z jaką determinacją Stan dążył do uratowania brata.

Wendy Corduroy

S1e15 Wyścig do znaku zakazu biegania.png

Dipper i Wendy ścigają się do napisu "Nie Biegać"

Dipper jest zakochany w Wendy. Często razem świetnie się bawią. W "The Time Traveler's Pig" idą razem do Wesołego Miasteczka. W "The Deep End" żartują po całym basenie, będąc ratownikami. W "Boyz Crazy" na początku odcinka bawią się monitoringiem, a potem, gdy odkrywa, że piosenka Robbiego ma ukryte przesłanie, ona odeszła z płaczem krzycząc na ich obu. Prawdopodobnie potem wybacza Dipperowi, ponieważ w ostatnim odcinku pierwszego sezonu smuci się, gdy ten wyjeżdża. W odcinku "Into the Bunker" Dipper wyznaje jego uczucie do Wendy, ale ta sądzi, że dwunastolatek jest dla niej za młody. Zostają jednak przyjaciółmi.

Soos

Dipper i Soos - relacje.png

Soos pociesza Dippera

Dipper i Soos są kumplami. W "Tourist Trapped" Soos dał mu broń. W "The Legend of the Gobblewonker" popłynął z bliźniakami poszukać potwora. W "Summerween" "cukierkuje" z nimi oraz ratuje ich z rąk Latoweenowego Cukrzyka dwa razy. W "The Land Before Swine" ich relacje zostały najbardziej pokazane. Dobrze się razem bawili, jednak Dippera denerwowała nieuwaga Soos'a. Na koniec znowu się pogodzili, gdy Soos wymyślił sposób, jak uciec od małego pterodaktyla.    

Robbie

S1e10 Drwina.png

Robbie i Dipper są wrogami i rywalami. Gdy Wendy zabrała go do nawiedzonego sklepu, on od razu zareagował tekstem "A ty co, niańka jesteś?" do Wendy. Potem Robbie i Dipper mieli wiele starć: Dipper ośmiesza Robbiego przed przyjaciółmi ("to ty jesteś ten od muffinka?), uznanie Dippera przez przyjaciół Robbiego, obu podoba się Wendy, nieudana walka itp. W odcinku Fight Fighters" przerzucili się na tzw. "zimną wojnę". Podczas wydarzeń dziejących się w "The Love God" Robbie obwinia Dippera o jego zerwanie z Wendy i otwarcie nienawidzi każdego członka rodziny Pinesów za "zrujnowanie jego życia". Nie wiadomo, czy Robbie i Dipper wciąż się nienawidzą, skoro oboje zostali spławieni przez Wendy.

Gideon Gleeful

Gideon - Dipper.png

Gideon vs. Dipper

Dipper i Gideon są wrogami. Dwa razy bili się - raz, jak chciał ratować Mabel, a drugi o Grotę Tajemnic. W porównaniu do Dippera Gideon jest brutalem, np. nie zawahał się, żeby uderzyć go z nienacka ręką wielkiego robota, a w odcinku " Little Dipper " gdy Dipper był mały, Gideon chciał go rozpłatać, ale się powstrzymał nakręcając się na myśl, że Dipper może mu się jeszcze przydać.

Pan i Pani Pines

S1e01 Zabieranie zabawek.png
Niewiele wiadomo o relacjach Dippera z rodzicami. Na pierwszy rzut oka Dipper jest zdenewowany na nich za wysłanie go do Wodogrzmotów Małych. Na początku określił, że "jego rodzice mają go dość". Jego mama ubierała go w kostium owieczki jak był mały i przydało się to w ujażmieniu duchów Pa i  Ma.

Cuksa i Gruba

Cuksa i Gruba są przede wszystkim najlepszymi przyjaciółkami Mabel, ale Dipper zdaje się dobrze je znać. Jest dość przyjazny dla jedynych przyjaciół siostry w mieście i akceptuje fakt, że są trochę dziwne. Jednak wkurza się, gdy Cuksa, Gruba i Mabel urządzają razem nocowanka, które nie pozwalają mu zasnąć. W "Roadside Attraction" okazuje się, że Cuksa jest zakochana w Dipperze, ale ten szaleje za Wendy. Ostatecznie jednak się pogodzili i się przyjaźnią.

Pacyfika Północna

Dd.jpg
Ze względu na ciągłe drażnienie Mabel, Dipper na początku nienawidził Pacyfiki i wyśmiewał się z niej, gdy tylko nadarzyła się taka okazja. Pomimo pogodzenia się jego siostry z Pacyfiką, on niechętnie ją zaakceptował i często przypomnial innym, że ona jest "najgorsza". Cieszył się z każdej okazji, gdy wypominał blondwłosej dziewczynie, że Nathaniel Północny nie jest założycielem Wodogrzmotów i przekonał Mabel, żeby oszukiwała w pojedynku na polu golfowym. Nie znosił jej. Chociaż na początku nie mógł wybaczyć jej, że go okłamała, by wykonał za nią brudną robotę w postaci wygonienia ducha z jej rezydencji, ale później zrozumiał, że tak naprawdę nie chciała go okłamać, wstydziła się swojej rodziny oraz siebie. Dipper jej wybaczył.

Autor dzienników

Kumple.jpg

Dipper i wujek Ford nie znają się zbyt dobrze, jednak Dipper jest pod jego ogromnym wrażeniem. Podziwia odkrycia i wynalazki naukowca, chce mu pomagać w jego dalszych badaniach. Początkowo Ford wydaje się nieco sceptyczny wobec chłopaka, jednak z biegiem czasu okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Dipper w końcu zdobywa przyjaźń i pełne zaufanie nowego wujka. Stanford powierza mu swoje największe sekrety, których nie zna reszta rodziny. Staje się też powodem dla którego chłopak po raz pierwszy ma tajemnice przed Mabel.

Umiejętności

S1e09 Dipper robi obliczenia.png

Jego matematyczne umiejętności

Specjalne umiejętności Dippera to międzi innymi rozwiązywanie zagadek. Stoczył walkę z woskowym Szerlokiem Holmesem, Multimiśkiem i wytrzymał cios od Rumble'a Grzmocisława. Jest lepszy od Mabel w wielu grach, np. szachach, warcabach i krykiecie. Dipper ma bardzo wysokie umiejętności matematyczne, co zostało pokazane w "The Time Traveler's Pig", gdzie wykonywał bardzo skomplikowane obliczenia, by pod dobrym kątem rzucić piłkę. Jest też bardzo pomysłowy, co pokazał w  "Little Dipper", gdy wymyślił jak się wydostać z pokoju Gideona i jak szybko dostać się do chaty lub w odcinku "Mabel's Scrapbook: Heist Movie", gdy wymyślił jak dostać się do kina i obejrzeć film "Pony Heist". W "The Inconveniencing" widać było również jego umiejętności taneczne. Potrafi także jeździć meleksem co pokazał chociażby w odcinkach "Tourist Trapped" czy "The Golf War".

Wystąpienia

Sezon 1

• 1. "Tourist Trapped"

• 2. "The Legend of the Gobblewonker"

• 3. "Headhunters"

• 4. " The Hand That Rocks the Mabel"

• 5. "The Inconveniencing"

• 6. "Dipper vs. Manliness"

• 7. "Double Dipper"

• 8. "Irrational Treasure"

• 9. "The Time Traveler's Pig"

• 10. "Fight Fighters"

• 11. "Little Dipper"

• 12. "Summerween"

• 13. "Boss Mabel"

• 14. "Bottomless Pit!"

• 15. "The Deep End"

• 16. "Carpet Diem"

• 17. Boyz Crazy

• 18. Land Before Swine

• 19. Dreamscaperers

• 20. Gideon Rises

Sezon 2

• 1. "Scaryoke"

• 2. "Into the Bunker"

• 3. "The Golf War"

• 4. "Sock Opera"

• 5. "Soos and the Real Girl"

• 6. "Little Gift Shop of Horrors"

• 7. "Society of the Blind Eye"

• 8. "Blendin's Game"

• 9. "The Love God"

• 10. "Northwest Mansion Mystery"

• 11. "Not What He Seems"

• 12. "A Tale of Two Stans"

• 13. "Dungeons, Dungeons and More Dungeons"

• 14. "The Stanchurian Candidate"

• 15. "The Last Mabelcorn"

• 16. "Roadside Attraction"

• 17. "Dipper and Mabel vs the Future"

• 18. "Weirdmageddon - część 1"

• 19. "Weirdmageddon 2: Escape From Reality

• 20. "Weirdmageddon III"

Ciekawostki

 • Big Dipper oznacza po polsku Wielka Niedźwiedzica. Tłumaczy to fakt, czemu Wendy w odcinku "Double Dipper" nazwała Dippera "Wielki Wóz".
 • Jest posiadaczem trzeciego dziennika (W odcinku "Gideon Rises" go stracił, lecz został mu zwrócony w "Scaryoke"). 
 • Ma znamię Wielkiej Niedźwiedzicy (Wielkiego Wozu) na czole.
 • Zawsze pragnął mieć na imię Tyrone.
 • W porównaniu do swojej siostry nie pierze gaci przez tydzień.
 • Gra na tubie.
 • Lubi słuchać piosenek grupy "BABBA", która jest parodią bardzo popularnego, szwedzkiego zespołu muzycznego "ABBA".
 • Był w więzieniu wraz z Mabel i Stanem za podrabianie banknotów.
 • Zazdrości Mabel jej umiejętności do komunikowania się z innymi.
 • Jest oburęczny, choć częściej używa prawej ręki niż lewej. 
 • Uwielbia czytać powieści kryminalne. 
 • Jego znamię na czole jest zainspirowane jednym z kolegów Alexa Hirscha ze szkoły średniej, który "miał przerażający trądzik".
 • Bill był w ciele Dippera, a Dipper był duchem. Bill-Dipper

[8]

 • "Dipper" to tylko jego przezwisko, nie imię. Nazywany jest tak od czasu, gdy miał pięć lat.
 • Jeff Rowe wysłał tweeta, że "Prawdziwe imię Dippera to Lamanik. Jak Dominik, ale okropnie mylone od czasu jego narodzin." [9] jednak było to tylko żartem.
 • Ma pudełko na zgryzione długopisy.
 • Prawdziwe imię Dippera to Mason. Alex Hirsch ujawnił je w replice Dziennika 3.

Związane z nim zaklęcia

Galeria

Galeria.png

Kliknij, by zobaczyć galerię.

Przypisy

 1. "Ja mam raptem 12 lat! - Dipper w "Bottomless Pit!" (powiedział to w wymyślonej historii, ale swojego autorstwa).
 2. Na walizce Dippera napisane jest "Piedmont"
 3. http://www.avclub.com/article/gravity-falls-alex-hirsch-previews-shows-new-seaso-207536
 4. https://twitter.com/_AlexHirsch/status/561645976901804034/
 5. https://twitter.com/_AlexHirsch/status/227190419132387328
 6. The Big Dipper- Wielki Wóz
 7. Odcinek "Little Dipper", 1 sezon odcinek 11.
 8.  http://www.nytimes.com/2012/08/19/arts/television/alex-hirsch-talks-about-gravity-falls.html?_r=1
 9. https://twitter.com/roweyourboatz/status/480794638177955840
 

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki